Magiczne miasto Ho Chi Minh

Miasto kontrastów, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością, tradycja łączy się z nowoczesnością, egzotyka zaś przyjaźni się z tym, co dla nas Europejczyków jest całkiem zwyczajne i dobrze znane. Ho Chi Minh City, czyli dawniejszy Sajgon, to chyba najbardziej znane miasto Wietnamu, położone na południu kraju. Odwiedzając Wietnam z pewnością należy tu zajrzeć. Czasami zresztą jest to nieuniknione. W Ho Chi Minh znajduje się międzynarodowy port lotniczy, gdzie turyści najczęściej rozpoczynają albo kończą swoją podróż do Wietnamu.

Atrakcje turystyczne Sajgonu

Ho Chi Minh oferuje mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych zarówno na wycieczkę po mieście w trakcie podróży po Wietnamie, jak i dłuższy pobyt weekendowy. Wznoszące się tu budowle są świadectwem wielkiej różnorodności tego miasta i jego kolonialnej przeszłości. Z pewnością warto tu zobaczyć ratusz wybudowany na początku XX wieku, który jest doskonałym przykładem architektury kolonialnej czy wniesiony na przełomie XIX i XX wieku niezwykle piękny gmach teatru. Majestatyczny budynek głównego urzędu pocztowego, który powstał w latach 1886-1891 jest pozostałością francuskich rządów w tej części Wietnamu. Przy ulicy Nguyễn Huệ znajduje się dawny ratusz Sajgonu, wspaniała budowla wzniesiona w 1906 roku również we francuskim stylu kolonialnym. Największą i najbardziej okazałą  świątynią w Ho Chi Minh jest rzymsko-katolicki kościół katedralny – Katedra Notre Dame. Znajduje się ona na Placu Komuny Paryskiej. Wzniesiona została w  latach 1877-1883. Budowla reprezentuje styl neoromański. W sąsiedztwie tych kolonialnych gmachów pojawiły się zupełnie nowoczesne budowle, które również mogą okazać się bardzo ciekawe dla turystów. Szczególnie interesujące są tu tzw. domy tunelowe, czyli bardzo wąskie budynki mieszkalne. Ten fenomen budownictwa wyrósł z potrzeby oszczędzania powierzchni dynamicznie rozwijającego się miasta.

Zaplecze turystyczne

Ho Chi Minh to miejsce wręcz idealne dla osób ceniących dobrą kuchnię. Bez względu na to, w której części miasta się akurat znajdziemy, zawsze możemy liczyć na to, że w pobliżu nie zabraknie restauracji, baru czy ulicznej gar-kuchni. Warto tu spróbować szczególnie specjałów typu food street. Ceny nie należą do wysokich, a w zamian otrzymujemy niesamowite wrażenia smakowe. Kuchnie uliczne w swojej ofercie posiadają najczęściej tradycyjne wietnamskie specjały takie, jak. zupa Phở, nadziewany naleśnik Bánh xèo czy desery z tofu. Sajgon zapewnia swoim turystom również bardzo szeroką bazę noclegową. Znajdziemy tu zarówno tanie miejsca noclegowe, jak i luksusowe hotele.

Szczypta kultury

Podczas pobytu w Ho Chi Minh warto zapoznać się nieco z kulturą wietnamską. Umożliwi nam to bogata oferta kulturalna. Charakterystycznym wydarzeniem jest niezwykły marionetkowy spektakl na wodzie nazywany Mua Roi Nuoc. Ta forma sztuki ma swoją długa historię. Obecnie przedstawienia odbywają się w basenie pełnym wody. Na jej powierzchni występują kukiełki, sterowane przez lalkarzy przy użyciu długich, bambusowych kijów.

Mieszkańcy Sajgonu dbają o tradycję zwłaszcza jeżeli chodzi o celebrowanie najważniejszych świąt . Najbardziej huczne obchody związane są z Dniem Wyzwolenia, który celebrowany jest 30 kwietnia.