Piękno Hanoi

Hanoi jest od 1975 roku stolicą Wietnamu i drugim pod względem wielkości miastem tego kraju. Palmę pierwszeństwa dzierży bowiem Ho Chi Minh, czyli dawny Sajgon, któremu zresztą Hanoi odebrało rolę stolicy. Hanoi wyróżnia się przepięknym starym miastem z widocznymi wpływami kolonialnymi oraz chińskimi. Turystów wita tu mnóstwo przeróżnych knajpek, restauracji, herbaciarni, sklepów i niedrogich hotelików. Jest również sporo miejsc wartych odwiedzenia.

Co warto zobaczyć w Hanoi?

Socjalistyczną propagandę widać tutaj właściwie na każdym kroku, a symbole komunizmu są nieodłącznym elementem miasta. Nie natknąć się w Hanoi na plakat z Ho Chi Minhem, założycielem i przywódcą politycznym Komunistycznej Partii Indochin,  ozdobiony oczywiście sierpem i młotem to prawdziwy cud. Turyści mają wiec możliwość „cofnięcia się w czasie”. Pomoże im w tym z pewnością muzeum historyczne oraz etnograficzne.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest imponującej wielkości mauzoleum Ho Chi Minha. Zaprojektowane zostało na wzór Mauzoleum Lenina w Moskwie. Jednak widoczne są tu ślady architektury typowo wietnamskiej, jak chociażby pochyły dach. Na portyku mauzoleum umieszczony został napis „ Przewodniczący Cho Chi Minh”, zaś w centralnej sali budynku, w szklanym sarkofagu spoczywa zabalsamowane ciało komunistycznego przywódcy. Przez cały czas pełni tu wartę straż honorowa.

Wąskie uliczki, wrażenie z jednej strony ciasnoty, z drugiej zaś ogromnej obfitości wszystkiego, nieustanny ruch i gwar… to wszystko może w pierwszym momencie przytłaczać, ale buduje charakter Hanoi i sprawia, że miasto posiada swój niezaprzeczalny urok.

Można zresztą od tego uciec. Jezioro Hoan Kiem usytuowane w samym centrum miasta jest gwarancją relaksu i spokojnego spaceru. „Jezioro zwróconego miecza”, bo tak można przetłumaczyć jego nazwę, jest najbardziej znanym, a zarazem najpiękniejszym jeziorem Hanoi. W wietnamskiej stolicy znajduje się łącznie aż 110 małych i dużych jezior! Około 50 z nich zostało założonych sztucznie albo powiększono istniejące już zbiorniki wodne.

Spokój odnaleźć można również w jednej z licznych świątyń. Najstarszą jest Pagoda Lang, położona w cieniu ogromnych starych, osiemsetletnich drzew, prosta i niezwykle skromna. Wybudowana została w XII wieku. Jest znana nie tylko ze względu na swoją historię, ale również otoczenie. Znajduje się bowiem w centrum ogromnego iglastego lasu. Warto odwiedzić również Świątynię Niebiańskiego Strażnika oraz Katedrę Świętego Józefa.

Uliczne życie

W Hanoi ogromna część życia toczy się po prostu na ulicy. Można tu więc zobaczyć Wietnamczyków gotujących obiad czy relaksujących się przy kawie. Na ulicy spożywane są również posiłki. Odwiedzając Hanoi trzeba koniecznie spróbować kuchni ulicznej. Zupa Pho Bo, pierożki, sajgonki, smażone nudle z kurczakiem, kaczka z ryżem, czy żaby z czosnkiem i masłem… to dania proste, a jednocześnie bardzo smaczne i charakterystyczne dla kuchni wietnamskiej. Co istotne, zapłacimy za nie grosze, a doświadczymy zupełnie nowych wrażeń smakowych, zupełnie obcych europejskim podniebieniom.