Bien Hoa. Mniej znane oblicze Wietnamu.

Bien Hoa to jedno z najstarszych miast położonych na południu Wietnamu. Miasto znajduje się 30 km na północny wschód od Ho Chi Minh, czyli dawniejszego Sajgonu, na lewym brzegu rzeki Dong Nai , na północny wschód od Delty Mekongu.  Bien Hoa należy do prowincji Dong Nai znanej z niezwykłych wiejskich krajobrazów, pięknych plaż i lasów. Miasto liczy około 650 tysięcy osób, co czyni go jednym z dziesięciu największych miast w Wietnamie. Bien Hoa znajduje się przy drodze Highway 1, która stanowi główną arterię  kraju. Dotrzeć tutaj jest wiec bardzo łatwo, a każdy kto zdecyduje się na wizytę w Bien Hoa z pewnością nie będzie żałować.

Bien Hoa było niewielkim miasteczkiem aż do pierwszej wojny indochińskiej, mającej miejsce w latach 1946-54, która spowodowała masowy napływ uchodźców. Większość z nich to katolicy, którzy zdecydowali się na ucieczkę z powodu prześladowań i represji ze strony rządów komunistycznych. Bien Hoa służyło jako baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas wojny w Wietnamie. Po upadku Republiki Wietnamu, Bien Hoa nie uległo zbyt łatwo wpływom władzy komunistycznej. Wszystko za sprawą jego mieszkańców, będących w większości uchodźcami z Północnego Wietnamu. Miasto przeszło okres gospodarczej stagnacji i upadku, zanim zaczęło się  ponownie rozwijać pod koniec XX wieku. Dziś Bien Hoa jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w południowym Wietnamie. Jego gospodarka jest wspierana przez inwestycje płynące z Japonii, Singapuru, Tajwanu, Malezji i Stanów Zjednoczonych.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Bien Hoa?

Przede wszystkim relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku, który w Wietnamie potrafi być naprawdę uciążliwy. Każdy turysta spragniony kontaktu z naturą powinien więc odwiedzić Buu Long Mountain. Jest to bardzo ładny park otaczający jezioro, który w zamyśle twórców miał być repliką wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Ha Long Bay. Zapewnia wspaniały 3-4 godzinny aktywny wypoczynek. Jego teren jest bardzo dobrze utrzymany, obfitujący w piękne drzewa, kwiaty, jeziora i szlaki turystyczne. Znajduje się tu nawet niewielkie zoo. Istnieje możliwość wynajęcia kajaków lub łodzi i dotarcia na niektóre z "wysp" na jeziorze. Buu Long Mountain wręcz zachęca do spacerów lub pikników.

W pobliżu Bien Hoa znajduje się również Rezerwat przyrody i Kultury Dong Nai. Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi ponad 100.300 ha, w tym lasów naturalnych, dużych jezior i zabytków kulturowych i historycznych. Rezerwat znajduje się 70 km od Ho Chi Minh City i około 40 km na północ od Bien Hoa. Turyści mogą tutaj kontemplować naturalne krajobrazy oraz podziwiać piękno podmokłych siedlisk. Mają okazję zobaczyć na własne oczy dzikie zwierzęta czy zwiedzić okoliczne zabytki. Na terenie rezerwatu funkcjonuje wiele różnych rodzajów turystyki, a wśród nich ekoturystyka oraz turystyka historyczna i kulturowa.