Can Tho jako niedoceniane miasto Wietnamu

Can Tho jest największym miastem w delcie Mekongu w Wietnamie. Jest słynne dzięki pływającym targom, niezwykłym pagodom buddyjskim, pysznemu jedzeniu i świeżym owocom oraz pięknej delcie rzeki Mekong. Chociaż rozwija się bardzo szybko, zachowuje swój urok jako centrum obszaru wiejskiego, a jego urbanistyka jest uporządkowana i harmonijna.

Can Tho jest dużym miastem. Mimo swojej sporej powierzchni, posiada zwarty obszar centralny, gdzie można znaleźć liczne hotele, sklepy, punkty usługowe i restauracje. Podobnie jak ma to miejsce w innych wietnamskich miastach położonych w Delcie, obszar centralny, wzdłuż ulicy Hai Ba Trung, naprawdę ożywa po zachodzie słońca. Po zmroku obszar ten staje się miejscem spotkań mieszkańców i turystów i świetną propozycją na spędzenie czasu. Turyści mogą odwiedzać liczne, autentyczne wietnamskie sklepy i niewielkie sklepiki oraz udać się na posiłek do jednej z wielu istniejących tu restauracji. Niektóre z nich oferują naprawdę doskonały stosunek jakości do ceny. Ogólnie jest to bardzo przyjazne miasto i znacznie mniej zatłoczone i ruchliwe, niż  Ho Chi Minh City. To idealne miejsce, aby poznać choć trochę "prawdziwego" Wietnamu.

Atrakcje Can Tho

Spacer po wspomnianej ulicy Hai Ba Trung jest obowiązkowym punktem wycieczki do Can Tho. Obszar ten jest jednym z głównych atrakcji turystycznych Can Tho. Położony bezpośrednio przy rzece Mekong, oferuje park na brzegu rzeki z figurą Ho Chi Minh. Spotkamy tu wiele hoteli i restauracji. Turyści mogą też zarezerwować wycieczkę statkiem po rzece. W Can Tho istnieje wiele mostów z pięknymi widokami. Miejscowi lubią szczególnie spędzać wieczór na moście Nguyen Trai, gdzie mogą się zrelaksować przy chłodnej bryzie od rzeki. Bardzo miłym miejscem z malowniczym widokiem jest również  Ho Xang Thoi, mały sztuczny staw otoczony domami tunelowymi, czyli bardzo wąskimi budynkami mieszkalnymi, typowymi dla Wietnamu. Wizyta tutaj to okazja do zrobienia fantastycznych zdjęć podczas zachodu słońca.

Obowiązkowe jest również zwiedzenie przynajmniej jednej z pagod i świątyni. Najbardziej znana i popularna wśród turystów jest pagoda Quang Duc. Można tu zobaczyć tradycyjnie ubranych buddystów, którzy wypełniają świątynie nie tylko podczas świąt.

Niezwykłe targi wodne

Tym co przyciąga turystów do Can Tho są wyjątkowe pływające targi. Centrum handlu w Delcie Mekongu jest bowiem , położone mniej więcej 6 km od centrum Can Tho. Jest nim niewielkie miasteczko Cái Răng. To tutaj na pływającym rynku gromadzą się ogromne rzesze miejscowej ludności. Nie jeden turysta odnosi wrażenie, że na rynek przybyli wszyscy mieszkańcy Delty, a przynajmniej ich zdecydowana większość.

Targ dla przeciętnego Europejczyka wygląda wręcz kuriozalnie. Miedzy łodziami załadowanymi towarami różnego rodzaju przeciskają się niewielkie łódeczki kupujących. Zaskakuje również tempo rotacji towaru. Jedne produkty są na łodzie załadowywane, inne rozładowywane. Targ jest najlepszym dowodem na to, jak wielkie znaczenie dla mieszkańców Wietnamu ma rzeka Mekong.