Ciekawostki o mieście Hue

Hue jest dawną stolicą i jednym z najważniejszych miejsc w historii Wietnamu. Rozrzucone zaś wokół tego miasta świątynie i grobowce cesarzy z dynastii Nguyen z pewnością należą do największych atrakcji Wietnamu. Najwiekszych, ale nie jedynych, bo miasto otwiera przed turystami wiele możliwości. Postaramy się je odrobinę przybliżyć.

Mauzoleum Khai Dinha

Mauzoleum Khai Dinha jest miejscem wiecznego spoczynku jednego z cesarzy wietnamskich, panującego w latach 1916-1925. Ciekawostką jest fakt, że jego budowę rozpoczęto jeszcze za życia Khai Dinha w 1920 roku. Zlokalizowano go w górach Chau Chu koło Huế. Budowę zakończono dopiero w 1931 roku. Grobowiec jest znacznie mniejszy, niż groby poprzedników cesarza, jednak jego architektura przyciąga uwagę. Mauzoleum jest bowiem ciekawą mieszanką różnych stylów architektonicznych. W piękny, harmonijny sposób łączy w sobie styl zachodnioeuropejski oraz typowo orientalny. Aby doszło do wzniesienia tego imponującego grobowca Khai Dinh podjął decyzję o podniesieniu podatków aż o 30 %. Nic więc dziwnego, że nie był zbyt lubiany przez swoich poddanych. Na ścianach bocznych mauzoleum turyści mogą podziwiać największe rzeźby smoków w całym Wietnamie.

Pagoda Thien Mu

Pagoda Niebiańskiej Damy to świątynia mająca ponad czterysta lat. Została wybudowana w 1601 roku, ok. 5 km od miasta Hue, na wzgórzu Ha Khe. Jej cechą charakterystyczną jest wysokość budynku. Jest najwyższą tego typu świątynią w Wietnamie. Liczy aż siedem pięter. Dzięki temu każde z nich może być poświęcone innemu wcieleniu Buddy. Nazwa Pagody Thien Mu nie jest kwestią przypadku. Istnieje lokalna legenda, według której wybudowanie świątyni zostało przepowiedziane przez starszą kobietę odzianą w czerwoną suknię i niebieskie spodnie. Pagoda jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Gości wielu turystów z całego świata.

Cytadela w Hue

Największą atrakcją Hue jest z całą pewnością Cesarska Cytadela, będąca dawną siedzibą władców Hue. Jest to właściwie cały kompleks budynków, w skład którego wchodzą pałac cesarski, zakazane miasto, mury, bramy, świątynie, sklepy, muzea oraz galerie. Ta dominująca nad miastem twierdza, położona nad brzegami Perfumowej Rzeki, znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Cytadela należy do najwspanialszych dworów cesarskich Azji. Zajmowała powierzchnię ponad pięciu kilometrów kwadratowych, z niezwykłym labiryntem wewnętrznych dziedzińców i pasaży. Punktem centralnym cytadeli było Zakazane Miasto, gdzie mieściła się siedziba rodziny cesarskiej. Niestety zawieruchy wojenne przetaczające się przez kraj dokonały ogromnych zniszczeń. Po królewskim pałacu, pałacu królowej i królewskiego haremu pozostały jedynie fundamenty. Odrestaurowane zostały natomiast Biblioteka Królewska i Teatr Królewski, kilka pawilonów i świątyń w części mieszkalnej matki króla, jak również Pałac Wieczności. Niezwykle prezentuje się też Świątynia Królewskich Przodków oraz Pawilon Sławnych Dusz z 9 Dynastycznymi Urnami.

Wymienione zabytki to zaledwie jedne z wielu, które warto zobaczyć w mieście Hue. Podróż do niego może okazać jednocześnie wspaniałą podróżą do przeszłości Wietnamu.