Hai Phong - zaplecze gastronomiczne

Hai Phong jest trzecim co do wielkości miastem w Wietnamie obok Hanoi i Ho Chi Minh City. Liczy ponad 2 miliony mieszkańców. Ma duże znaczenie turystyczne, posiada więc mocno rozwiniętą infrastrukturę, w tym również zaplecze gastronomiczne.

Jak przystało na główne miasto handlowe, wybór restauracji wszystkich stylów i standardów jest w Hai Phong ogromny. Można tu zjeść właściwie wszystko, począwszy od tradycyjnej kuchni północnej i innych odmian wietnamskiej kuchni regionalnej, poprzez mnóstwo kuchni międzynarodowych, aż po kuchnię francuską z towarzyszącymi jej winami. Coś dla siebie znajdą także wielbiciele zachodnich fast foodów. Kuchnia wietnamska jest idealna jako baza do diety wegetariańskiej i istnieje w mieście kilka popularnych wegetariańskich lokali gastronomicznych.

Im dalej na północ w Wietnamie, tym bardziej kuchnia pozostaje pod wpływem chińskim, głównie kantońskim. Warto mieć świadomość, że restauracje Północnego Wietnamu są kolebką cywilizacji kraju, a niektóre z najbardziej znanych potraw wietnamskich mają swoje korzenie w Hai Phong. Kuchnia północna wykorzystuje mniej przypraw i jest mniej zróżnicowana, niż w innych regionach, jeśli chodzi o składniki. Kolonialne wpływy są tutaj obecne wszędzie. Bez problemu spotkamy więc np. chleb, bagietki i wypieki typowe dla kuchni zachodniej. Wiele wietnamskie ulubionych potraw takich, jak jak '' - Kuon banh, czyli  cienkie arkusze papieru ryżowego wypełnione owocami morza lub wieprzowiną, świeżymi warzywami, czosnkiem i odrobiną sosu, znalazły drogę na zachód, więc nie są obce dla zwiedzających. Mniej znane, oferowane w lokalnych restauracjach mogą być np. ogromne ślimaki, wielkie jak piłki golfowe.

Będąc w Hai Phong podróżni powinni koniecznie odwiedzić dwa punktów gastronomiczne. Pierwszym jest restauracja Truc Lam, nazywana również „Bamboo Forest". Nazwa restauracji jest oparta na chińskiej legendzie o podróżnych, którzy zgubili drogę w lesie. Truc Lam znany jest serwowania tradycyjnych dań kuchni wietnamskiej, choć istnieją także specjalne dania, gotowane z myślą o wybrednych Europejczykach np. norweski łosoś czy wołowina. Wszystkie posiłki serwowane są na dużych talerzach. Restauracja jest niezwykle przyjazna dla gości. Ciepłe żółte kolory oraz czerwone lampiony tworzą ciepłą i przytulną atmosferę. Pierwsze piętro jest urządzone, bardzo prosto i przestronnie, idealne do oficjalnych spotkań.  Drugie zaś to bardzo wygodne miejsce na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Poduszki do siedzenia w stylu japońskim i dominujące w całej restauracji barwy: żółta i czerwona tworzą fantastyczną przestrzeń do dłuższej biesiady. Kolejny przystanek na gastronomicznej mapie Hai Phong to restauracja i bar Maxim. W menu znajdują się dania kuchni wietnamskiej, ale istnieje również wiele zachodnich ulubionych przekąsek, które są podane ze szczyptą wietnamskiej fantazji, takie jak pizza, kanapki i steki. Wnętrza urządzone zostały w zachodnim stylu. Są idealnym miejscem na spokojne śniadanie. 

Oczywiście lokali gastronomicznych wartych polecenia jest znacznie więcej. Z pewnością każdy ma do zaoferowania turystom swoją własna specjalność.