Codzienność w mieście Da Nang

Da Nang to największe miasto w środkowym Wietnamie i jeden z najważniejszych portów w tym kraju. Zasłonięte przez góry z jednej strony i Morze Wschodniochińskie z drugiej strony, Danang posiada wiele miejsc o znaczeniu przyrodniczym i historycznym. Miasto położone jest między Hanoi i Ho Chi Minh City. Danang znajduje się w strefie tropikalnej monsunowej. Panuje tu typowy umiarkowany klimat. Istnieją dwie główne pory: mokra i sucha. Pora deszczowa trwa od sierpnia do grudnia, a pora sucha zaśod stycznia do lipca.

Większość turystów odwiedza Da Nang, aby rozłożyć się na pięknych plażach wzdłuż wybrzeża. Warto tymczasem poznać to miejsce nieco od środka. Zobaczyć jak wygląda codzienność jego mieszkańców, poznać zwyczaje, docenić wietnamską kuchnię. Da Nang jest w miarę spokojnym i dobrze zorganizowanym miastem, oczywiście w porównaniu do innych wietnamskich miast. Mierząc naszą europejską miarą nadal możemy czuć się tu jak w niewielkim ulu. Zwłaszcza gdy wyjedziemy na ulicę. Liczba skuterów i motorowerów przemierzających codziennie ulice Da Nang jest ogromna. Ma się wrażenie, że niemal każdy mieszkaniec posiada tego typu pojazd. Sklepy motocyklowe można spotkać na niemal każdym rogu.

Na zakupy do Cho Con

Ciekawym doświadczeniem może okazać się odwiedzenie lokalnego rynku. Con Market, czyli Cho Con, znajdującego się w samym sercu miasta. Panuje tu spory tłok. Dogadanie się ze sprzedawcami w języku angielskim możemy rozpatrywać w kategorii cudu. Co wrażliwszym może przeszkadzać uderzający już od wejścia zapach sfermentowanych ryb. Będzie nam towarzyszył cały czas, jednak można się do niego przyzwyczaić. Na targu znajdziemy dosłownie wszystko, od warzyw i przypraw, przez sprzęt AGD, po odzież w ilościach hurtowych. Szeroka gama produktów żywnościowych , mnóstwo świeżych ryb i owoców morza oraz mięs dostępnych w Cho Con może naprawdę zrobić wrażenie. Spotkamy tu produkty, które przeciętnemu Europejczykowi w ogóle nie są znane, nawet z nazwy.

Kulinarna strona Da Nang

Będąc w Da Nang warto powoli odkrywać Wietnam od kuchni. Przekonamy się tutaj, że kultura jedzenia jest zupełnie inna, niż w Europie. Zacznijmy od tego, że codzienne życie przenosi się tu z mieszkań na ulicę. Nie jest niczym niespotykanym widok Wietnamczyka popijającego poranną kawę na chodniku przy ulicy. Nic dziwnego, że „Món ăn đường phố”, tłumaczone dosłownie, jako „jedzenie ulicy” jest podstawą życia Wietnamu. To co u nas zaczęło całkiem niedawno raczkować i zyskuje coraz większą popularność, a więc street food w miastach takich, jak Da Nang jest codziennością. Wietnamczycy uwielbiają gromadzic się w zupełnie nieformalnym otoczeniu i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Śmiech i hałas oraz pyszne jedzenie to nieodłączne elementy takich spotkań.

Zamiast gonić od jednej atrakcji do drugiej, może warto zatrzymać się na chwilę i poobserwować zupełnie obcy nam styl życia, zupełnie inną kulturą i zasmakować wyjątkowych wietnamskich potraw. Da Nang wydaje się do tego miastem idealnym.