Świątynia Literatury

Hanoi to miasto niezwykle bogate w świątynie i buddyjskie pagody. Jest ich tutaj aż 180. Wśród nich zaś największa i bezsprzecznie najpiękniejsza ze wszystkich – Świątynia Literatury. Od centrum miasta dzieli ją zaledwie 2-3 km, a znajduje się w dzielnicy Đống Đa. Dotarcie tu nie sprawia turystom najmniejszych problemów. Świątynia jest położona w takiej odległości od centrum miasta, że można tu dotrzeć nawet na piechotę. Bardziej leniwi lub ceniący wygodę mogą dojechać do świątyni autobusem albo wynająć taksówkę. To prawdziwa oaza spokoju w Hanoi, które przypomina ul. Przekraczając wejście świątyni, wchodząc za niemal dwumetrowy mur, przenosimy się w zupełnie inny świat.

Początki świątyni sięgają aż 1070 roku, kiedy została ona wybudowana przez króla Lý Thánh Tông, aby uczcić najsłynniejszego chińskiego filozofa Konfucjusza oraz jego następców. Właśnie dlatego bardzo często bywa nazywana Świątynią Konfucjusza. Budowla  była zresztą inspirowana świątynią, która znajduje się w QuFu, miejscu narodzin filozofa.

Jej powstanie to swego rodzaju krok milowy w kulturalnym rozwoju Wietnamu. Z czasem przejęła rolę pierwszego uniwersytetu w tym kraju. Oczywiście na początku kształcili się tu wyłącznie książęta i synowie szlacheccy. Potem król Lý Thánh Tông mianował ją Szkołą Synów Narodu. Bardzo szybko rozwinęło się tu centrum narodowej edukacji, a przeprowadzane w szkole egzaminy zostały objęte kontrolą państwową. Szkoła Synów Narodu stała się dostępna dla wszystkich, którzy je zdali.

W Świątyni Literatury wybudowanych zostało pięć dziedzińców. Mają one znaczenie symboliczne. Każdy symbolizuje inny element: wodę, ogień, metal, drewno i wreszcie ziemię. Przez wszystkie dziedzińce prowadzi główna droga, w dawnych czasach zarezerwowana wyłącznie dla króla. Dla urzędników, wojskowych oraz oczywiście nauczycieli i uczniów przeznaczone były boczne ścieżki. Cała świątynia tonie w zieleni. Jednak najwięcej jest jej na dwóch pierwszych dziedzińcach. To właściwie parki, w których można odpocząć na ławeczkach w cieniu wiekowych drzew. Miejsce to sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Trzeci dziedziniec to tzw. Ogród Nagrobków. Tutaj znajduje się Studnia Niebiańskiej Czystości. Wokół dziedzińca zaś ulokowane zostały kamienne żółwie oraz stele z nazwiskami studentów.  Studenci do dzisiaj wieżą, że dotknięcie głowy jednego z kamiennych żółwi zapewni im pomyślne zdanie egzaminów i skończenie studiów. Na czwartym dziedzińcu, który określany jest mianem Sanktuarium Mądrości turyści mogą podziwiać podobizny Konfucjusza, jego czterech najbliższych uczniów oraz wyróżnionych filozofów. Sam budynek uniwersytetu stał na piątym dziedzińcu jednak został zbombardowany w 1946 roku przez Francuzów. Po przeprowadzonej rekonstrukcji mieści się tam dzisiaj sala ceremonialna, muzeum oraz ołtarz z podobiznami dawnych władców, którym uniwersytet zawdzięcza największy rozwój.

Bogato zdobione bramy, wyjątkowe pagody, dziedzińce z sadzawkami wypełnionymi kwiatami lotosu… to wszystko z w połączeniu z historią tego miejsca robi naprawdę ogromne wrażenie.