Świątynia Po Nagar

W Wietnamie jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest z całą pewnością miasto Nha Trang, słynące z fantastycznych plaż i będące prawdziwym rajem dla osób kochających pływanie i nurkowanie. Jednak Nha Trang ma do zaoferowania turystom jeszcze jedną, wyjątkowo interesującą atrakcję. Jest nią sanktuarium narodu Chăm (Cham), który na terenie dzisiejszego Wietnamu w II wieku utworzył swoje własne państwo. Zostało ono w XVII wieku podbite przez Wietnamczyków. Jednak pozostałości po państwie Cham jest w Wietnamie wiele. Świątynia Po Nagar należy z pewnością do najbardziej popularnych. Świątynia znajduje się na wzgórzu u ujścia rzeki Cái, ok. 2 km od centrum miasta Nha Trang. Aby tu dotrzeć należy się udać do środkowego Wietnamu.

Kim była Po Nagar?

Po Nagar znana była pod kilkoma imionami. Określano ją również mianem Po Yang Ino Nagar lub Uroja. Czamowie czcili ją jako boginię płodności. Jednak w późniejszym czasie, wraz z  narastającymi wpływami hinduizmu stała się dla nich wcieleniem Bhagavati, czyli małżonki głównego hinduistycznego boga Shivy. Dla Wietnamczyków, którzy jako swą główną religie przyjęli buddyzm i konfucjonizm stała się ona potem boginią Thien Y A, jednak miała już nieco inne znaczenie, niż w politeistycznej religii Czamów.

Architektura Po Nagar

Między VII, a XII wiekiem wzniesione zostało osiem wież, chociaż według badań archeologicznych kompleks świątynny obejmujący obszar ok. 500 m² składał się aż z dziesięciu różnych konstrukcji. Nie wszystkie z nich przetrwały do dzisiejszych czasów. Cztery wieże zostały całkowicie zniszczone podczas rozmaitych kampanii wojennych. Świątynia Po Nagar ucierpiała między innymi w wyniku walk z  Chińczykami, Khmerami, Jawajczykami oraz Wietnamczykami.

Centralnym punktem kompleksu jest kalan, czyli główna wieża o wysokości prawie 23 m. Niezwykły dach  o kształcie stożka posiada liczne, bogate zdobienia. Są one doskonałym przykładem głównego stylu architektonicznego, charakterystycznego dla budowli czamskiej architektury. Znajduje się tu figura bogini Po Nagar wyrzeźbiona w 1050 r. W przedsionku natomiast turyści mogą podziwiać lingę oraz leżący posąg byka Nandi, a także inne obiekty kultu.

Kolejny element świątyni to wieża północno zachodnia, również bogato zdobiona. Została ona wybudowana w drugiej połowie X wieku i stanowi niejako drugą świątynię. Zewnętrzne ściany tej wieży pokrywają unikalne rzeźby wykonane z cegły. Wieża od strony południowej zachwyca swoim niepowtarzalnym stylem. Pochodzi ona z XII wieku. Najmniejszą z budowli kompleksu jest wieża południowo wschodnia. Bardzo interesującym elementem świątyni jest Mandapa, czyli podwójny szereg 14 kolumn, znajdujący się poniżej wieży głównej. Niestety drewniany dach tej budowli nie przetrwał próby czasu.

To niezwykłe centrum religijne królestwa Cham, jest również dzisiaj miejscem, do którego zmierzają pielgrzymi. Wielu jest tu również turystów, bo miejsce to zachwyca swoją wyjątkowością.