Urok Świątyni Po Rome

Świątynia Po Rome została zbudowana w siedemnastym wieku na wysokim wzgórzu w Ninh Thuan. Położona jest niedaleko od National Highway 1A, czyli głównej arterii komunikacyjnej kraju, co zdecydowanie ułatwia dotarcie do tego wyjątkowego zabytku. Jest to największa, a zarazem ostatnia budowla tego typu, wzniesiona przez naród Cham, który w II wieku utworzył na obszarach dzisiejszego Wietnamu swoje własne państwo. Ostatecznie zostało ono w XVII wieku podbite przez Wietnamczyków, jednak pozostałości po dzielnym narodzie Cham można tu spotkać na każdym kroku. Czamowie wybudowali świątynię, aby uczcić swojego króla Po Rome panującego w latach 1627-1651. Tradycyjnie jest on uważany za wyznawcę Hinduizmu i czczony jako wcielenie  głównego hinduistycznego boga Shivy.

 Cała konstrukcja składała się początkowo z dwóch wież. Główna wieża poświęcona była samemu Po Rome. Natomiast drugą wzniesiono, aby uczcić królową. Jednak nie przetrwała ona do dzisiejszych czasów. Obecnie pozostał jedynie kalan. Na początku XX w. obok znajdowała się jeszcze kośagryha, z której niestety pozostały jedynie ruiny fundamentów. Główna konstrukcja ma 8 metrów wysokości i aż cztery piętra. Jak większość budowli powstałych w państwie Czamów wybudowana została w większości z cegły. Trzykondygnacyjny dach, przedsionek i imitacje wejść po bokach i z tyłu mają przywodzić na myśl inną świątynię Czamów, a mianowicie Po Klon Garai. Główne drzwi na parterze ozdobione zostały wytłoczonym symbolem boga Shivy. W środku wieży znajduje się pomnik króla Po Rome oraz figura przedstawiająca królową. Kolejny pomnik królowej znajduje się również na zewnątrz wieży. W porównaniu do innych wież wybudowanych przez naród Cham, świątynia Po Rome jest zdecydowanie mnie ekstrawagancka jeżeli chodzi o dekoracje. Można stwierdzić, że jest dosyć surowa w swoim charakterze. Chociaż bardzo imponująca jeżeli chodzi o architekturę. Ma w sobie majestat, którym charakteryzują się wszystkie świątynie czamów.

Wieża Po Rome w dalszym ciągu pozostaje miejscem kultu. Odbywają się tu rytualne święta oraz ceremonie. Warto wiedzieć, że kalendarz świąt obchodzonych obecnie w Po Rome jest bardzo zbliżony do tego w Po Klon Garai. Świątynia jest również bezsprzecznie najbardziej znanym w Ninh Thuan obiektem turystycznym i rokrocznie przyciąga rzesze zwiedzających. Świątynia znajduje się na wzgórzu, 2 km od wioski Czamów. W pobliżu nie ma żadnych innych obiektów. Nie tworzono tu dodatkowej infrastruktury turystycznej. Dzięki temu patrząc na ten piękny zabytek kultury, w jego naturalnym otoczeniu, można wyobrazić sobie, jak wyglądał na początku, kilka wieków wstecz.