Odkryj Hoi An

Hoi An przez wielu bywa określane najpiękniejszym miasteczkiem Wietnamu. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego obecność wśród najważniejszych zabytków świata jest nieprzypadkowa. Jednocześnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wietnamu. Spacerując starymi uliczkami dosłownie na każdym rogu można tu znaleźć małe restauracje, herbaciarnie, odkryć wyjątkowe świątynie, galerie, warsztaty rzemieślnicze, pracownie artystów, a także kupić niezwykłe pamiątki w sklepach dla turystów.

Położenie i historia Hoi An

Miasto położone jest w środkowym Wietnamie, w prowincji Quảng Nam, ok. 30 km na południe od Đà Nẵng w otoczeniu pól ryżowych, przy ujściu rzeki Thu Bồn do Morza Południowochińskiego.W dawnych czasach pełniło rolę portugalskiego portu morskiego i faktorii handlowej Faifo. Było ono zresztą największym portem w Azji Południowo-Wschodniej i jedną z ważniejszych stacji „morskiego szlaku jedwabnego”. Stąd jego nazwa. Hoi An w wolnym tłumaczeniu oznacza nic innego, jak „spokojne miejsce spotkań”.

Miasto założył naród Chăm w IV wieku. Wraz z rozkwitem państwa Chăm zaczęli tu przybywać żeglarze z Arabii, Persji, Indii oraz Chin. Port rozwijał się, by w okresie od XVI do XIX wieku stać się miejscem wymiany najwyższej jakości jedwabiu, porcelany, wyrobów z laki oraz chińskich leków. W czasie panowania dynastii Nguyen, czyli w XVI-XVII wieku Hoi An stało się portem o znaczeniu międzynarodowym. Znalazły tutaj swój dom rodziny kupieckie z Chin i Japonii. Warto mieć świadomość, że aż do końca XV wieku kraje te pozostawały oficjalnie w stanie izolacji. Towary z nich musiały być więc przeładowywane w zagranicznych portach. Mimo, że niewielki, port  w Hoi An przyjmował więc statki z Portugali, Holandii, Indii, Syjamu, Anglii i Francji. Niestety przegrał w walce z naturą. Za sprawą piasku naniesionego do ujścia rzeki Thu Bồn Hoi An utraciło swoją rolę i prestiż na rzecz miasta Da Nang. Następnie przez wiele lat pozostawało w stanie stagnacji. Aż do momentu, gdy w latach 90 -tych odkryto, jak ważne może być pod względem turystycznym.

Czym dziś zachwyca Hoi An?

W Hoi An zachowały się malownicze uliczki, świątynie i pagody oraz kupieckie domy pamiętające jeszcze lata świetności portu. Spacerując po miasteczku odnosi się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Przepiękne historyczne zaułki zachwycają swoją autentycznością. Gdyby nie hałas wszechobecnych w całym Wietnamie skuterów, motorowerów i motocykli można by poczuć się jak w trakcie podróży w czasie.

Co obowiązkowo należy zobaczyć w Hoi An? Przede wszystkim stare, drewniane domy mieszkalne z niezwykłymi, miniaturowymi rzeźbami na kolumnach, które przedstawiają owady, ptaki i kwiaty. Kolejna atrakcja to będący symbolem miasta japoński most, którego pierwsza wersja powstała w latach 1593-1595. Natomiast zachowany do dzisiaj w niezmienionym stanie drewniany most został wybudowany w 1763 roku. Warte zobaczenia są też z pewnością chińskie hale zgromadzeń z pięknymi świątyniami oraz muzeum historyczne miasta. Po długim spacerze wypełnionym historią można odetchnąć na cudownej miejscowej plaży.