Truc Lam Monastery

Monaster Zen Truc Lam i Centrum Medytacji Dalat należą z pewnością do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Dalat. Obiekty te zostały zbudowane w stylu sakralnym dalekiego wschodu. Turyści mają tu więc do dyspozycji buddyjskie świątynie i pagody, sale do medytacji oraz piękny ogród, który sprzyja relaksowi w otoczeniu natury. Można to również zobaczyć profilowane dachy z kolorowymi dachówkami oraz drzewka bonsai w czerwonych donicach. Na gości czeka także Budda z kwiatem lotosu w dłoni oraz biblioteka. Całe centrum medytacji zostało usytuowane w bardzo atrakcyjnej okolicy. W pobliżu znajduje się jezioro Tuyen Lam , a cały obszar leśny zajmujący 23,2 hektara jest chroniony. Teren zabudowany liczy aż 2 hektary. Monaster ten jest bardzo spokojnym miejscem, idealnym do medytacji. Można tu uciec od zgiełku miasta.

Sanktuarium ma prostokątny kształt. Otoczene jest wieloma tradycyjnymi wietnamskimi pagodami, które zostały zbudowane z żelbetonu. Klasztor został zaprojektowany w bardzo nowoczesny sposób. Jest niezwykle prosty w swojej formie, ale  jednocześnie posiada ciekawą konstrukcję i  jest wyjątkowo funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Pagoda została zbudowana w latach 1993 - 1994 przez przełożonego buddyjskich mnichów Thich Thanh Tu i została zaprojektowana w orientalnym stylu architektonicznym. Świątynia  jest nie tylko miejscem do medytacji, ale również fantastycznym obiektem do zwiedzenia. Mistrz Thich Thanh zapowiedział jednak od samego początku, że wewnętrzna część klasztoru zostanie zamknięta dla zwiedzających, aby praktykujący w klasztorze mogli ćwiczyć bez zakłóceń.

Oprócz hali głównej, w środku, po prawej stronie są gabinet oraz dzwonnica, po lewej stronie natomiast znajdują się salon, biblioteka oraz sala kontemplacji. W jasnym przestronnym sanktuarium jest jedyny posąg Buddy unoszącego w ręku kwiat lotosu. Na tyłach świątyni, znajduje się duża rzeźba płaskorzeźba Bodhidharmy. Bodhidharma był mnichem buddyjskim, który żył na przełomie V i VI wieku naszej ery. Jest on tradycyjnie uznawany jako główny głosiciel Zen w Chinach.

Truc Lam Monastery jest prawdopodobnie największą buddyjską budową w Wietnamie, wybudowaną po roku 1975. Gości przyciąga przede wszystkim niezwykła atmosfera tego miejsca. Mistrz Zen Thich Thanh Tu znany jest z powiedzenia, że "życie jest tylko snem". Przebywając w założonym przez niego monasterze można rzeczywiście odnieść takie wrażenie. Turyści w tym pięknym otoczeniu mogą faktycznie poczuć się jak we śnie. Co więcej, nie jest to obiekt typowo muzealny. Można tu obserwować mnichów podczas pracy i modlitwy i przekonać się jak wygląda codzienny rytm życia świątyni.