Mauzoleum Khai Dinh

Cesarz Khai Dinh, który wstąpił na tron w 1916 roku sam wybrał miejsce swojego wiecznego spoczynku. Nakazał wybudować swój grobowiec na zboczu górskim Chau Chu oddalonym ok. 10 km od miasta Hue. Budowę Mauzoleum Khai Dinh rozpoczęto w dniu 4 września 1920 roku i trwała ona aż 11 lat.

W  porównaniu z grobowcami poprzednich cesarzy, grobowiec Khai Dinh jest znacznie mniejszy jeżeli chodzi o zajmowaną powierzchnię. Jego długość wynosi 117 m., szerokość 48,5 m., zaś powierzchnia całkowita 5600 metrów kwadratowych. Jest jednak bardzo skomplikowany. To wynik połączenia wielu trendów architektonicznych: Europy i Azji, zarówno tych dawnych, jak i współczesnych. Można tu dostrzec np. wpływy indyjskie w wykończeniach bram, wież i obelisków oraz wpływy romańskie (pawilon stel w kształcie sześciokątnym). Rzeczywiście mauzoleum to jest pod każdym względem inne od pozostałych grobowców cesarzy, które można oglądać w Wietnamie. To z pewnością najbardziej majestatyczny cesarski grobowiec w całym kraju.

W dosyć sporym kompleksie znajduje się ogród z przepływającą rzeką, staw z małą wysepką, na której cesarz zgodnie z podaniami urządzał sobie polowania oraz kilka pawilonów rozrzuconych po okolicy. Większość z nich zbudowana jest z drewna. Sam grobowiec wykonany jest głównie z betonu zbrojonego. Po przekroczeniu bramy do mauzoleum można znaleźć się na schodach, których balustrady zostały wycięte w kształcie smoków. Ciekawostką jest fakt, że są to największe smoki w całym Wietnamie. Schody prowadzą na niewielki dziedziniec. Aby przejść do dalszej części mauzoleum, czyli niezwykle interesującego dziedzińca ceremonii trzeba się wspiąć jeszcze raz po schodach. Na dziedzińcu ceremonii można podziwiać dwa rzędy kamiennych posągów, które miały strzec grobu cesarza. Znajdują się tu również kamienne stelle, na których wyryte zostały informacje na temat życia i panowania cesarza Khai Dinh. Ostatnią częścią kompleksu Khai Dinh, w górnej części mauzoleum, jest Pałac Thien Dinh, w którym możemy zobaczyć sarkofag cesarza. W sali głównej znajduje się również posąg cesarza Khai Dinh siedzącego na tronie.

Tak imponujące mauzoleum wymagało poniesienia ogromnych kosztów. Cesarz w związku z tą budową podniósł podatki dla wietnamskiej wsi o 30%. Należy się zatem domyśleć, że nie był najpopularniejszym i najbardziej lubianym władcą wśród swoich poddanych. Grobowiec Khai Dinh jest tak skomplikowany i tak wiele w nim szczegółów, że cesarz musiał udać się do Francuzów, aby kupić stal, żelazo, cement i płytki. Cesarz wysłał także statki do Chin i Japonii w celu pozyskania ceramiki i witraży potrzebnych do wykonania mauzoleum. Ostateczny efekt był jednak wart poniesionych trudów. Mauzoleum Khai Dinh prezentuje się bowiem wyjątkowo okazale.