Kilka prostych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

Czasami najtrudniejszą rzeczą w oszczędzaniu pieniędzy jest sam początek. Ten artykuł pomoże Ci w  opracowaniu prostej i realistycznej strategii, dzięki której możesz oszczędzać na wszystkie krótko- i długoterminowe cele oszczędnościowe.


Poniższe przykłady dotyczą osób zarówno o w miarę stabilnym podłożu finansowych jak i tych z długami. Jeśli jednak twoje długi są na tyle poważne, że nie jesteś w stanie oszczędzać bo np. komornik pobiera większość Twojego wynagrodzenia to koniecznie skorzystaj z firm “oddłużających”

Dla Polaków mieszkających w UK możemy polecić firmę https://open-finance.co.uk/ – posiadają oficjalny certyfikat, który uprawnia ich do działań i wsparcia dłużników.

 

 

Rejestruj swoje wydatki

 

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest ustalenie, ile wydajesz. Śledź wszystkie swoje wydatki — to znaczy każdą kawę, artykuły gospodarstwa domowego, napiwki zostawiane w restauracji. Jeśli robisz zakupy to zawsze zabieraj paragon – sprawdź na co tak naprawdę wydajesz pieniądze w sklepie. 

 

Po uzyskaniu danych uporządkuj liczby według kategorii, takich jak gaz, artykuły spożywcze, rozrywka i zsumuj każdą kwotę. Możesz takie dane znaleźć bezpośrednio na koncie bankowym. Jeśli płacisz gotówką – staraj się zawsze zabierać paragon.

 

Budżet na oszczędności

 

Gdy już zorientujesz się, ile wydasz w ciągu miesiąca, możesz zacząć organizować zarejestrowane wydatki w realny budżet. Twój budżet powinien określać, w jaki sposób twoje wydatki mają się do twoich dochodów – abyś mógł realnie ustalić ile musisz wydać na podstawowe potrzeby takie jak mieszanie czy jedzenie. Pamiętaj, aby uwzględnić wydatki, które występują regularnie, ale nie co miesiąc tylko np. 2 razy w roku takie jak wymiana opon w samochodzie czy przegląd. Przygotuj takie zestawienie najlepiej w formie tabeli. Zapewni to czytelną formę i łatwą możliwość kalkulacji.

 

Dołącz kategorię oszczędności — staraj się zaoszczędzić od 10 do 15 procent swoich dochodów. Po prostu licz “oszczędności” dokładnie tak jak niezbędne wydatki na paliwo czy jedzenie.

 

Znajdź sposoby na ograniczenie wydatków

Jeśli twoje wydatki są tak wysokie, że nie możesz zaoszczędzić tyle, ile chcesz, być może nadszedł czas, aby je ograniczyć. Zidentyfikuj rzeczy nieistotne, na które możesz wydać mniej, takie jak rozrywka i jedzenie poza domem. Poszukaj sposobów na zaoszczędzenie na stałych miesięcznych wydatkach, takich jak telewizja, internet czy abonament na telefon.

 

Oto kilka pomysłów na ograniczenie codziennych wydatków:

 

  • Anuluj subskrypcje , których nie używasz — zwłaszcza jeśli odnawiają się one automatycznie.
  • Zobowiązuj się jeść poza domem tylko raz w miesiącu. Traktuj to jako okazja do spędzenia czasu z rodziną lub partnerem zamiast coś “normalnego”. Przy okazji nauczysz się lepiej gotować.
  • Daj sobie „okres na odpoczynek”: gdy myślisz nad większym wydatkiem np. nowy telefon, odczekaj kilka dni. Często po tygodniu okazuje sie że wcale nie potrzebujesz nowego telefonu, a potrzeba zakupowa była impulsywna.

 

Ustal cele oszczędnościowe

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest wyznaczenie sobie celu. Zacznij od zastanowienia się, na co możesz chcieć odłożyć – na przykład bierzesz ślub, planujesz wakacje lub oszczędzasz na emeryturę. Następnie zastanów się, ile pieniędzy będziesz potrzebować i jak długo może Ci zająć ich zaoszczędzenie.

 

Zdecyduj o swoich priorytetach

Twoje cele prawdopodobnie będą miały największy wpływ na sposób alokacji oszczędności. Pamiętaj, aby ustalać również cele długoterminowe — przejście na emeryturę może wydaje się czymś abstrakcyjnym jeśli masz obecnie 30-40 lat i to przecież lata świetlne. Zapewniamy jednak, że warto o tym myśleć już teraz. Później może nie starczyć czasu.

 

Dodaj komentarz