Egzamin na prawo jazdy na kategorię  B w 2021 roku – co trzeba wiedzieć?

Prawo jazdy to dokument który uprawnia do prowadzenia pojazdów samochodowych po drogach publicznych. Młodzi ludzie czekają na dzień w którym podejdą do egzaminu państwowego, a gdy ten będzie pozytywny odbiorą jakiś czas później swoje wymarzone prawo jazdy. Warto jednak pamiętać o kilku szczegółach związanych z tym dokumentem!

1. Szkoła nauki jazdy

Pierwszym etapem uzyskania prawa jazdy jest korzystanie z usług odpowiednio wykwalifikowanych pracowników szkoły jazdy. Takie firmy oferują dwa kierunki nauki teorii, czyli przepisów ruchu drogowego. Pierwszą opcją są zajęcia gdzie instruktor opisuje nam wszystkie znaki drogowe, przedstawia przepisy ruchu drogowego i robi z nami testy z przykładowymi pytaniami, które znajdziemy na państwowym egzaminie teoretycznym. Druga wersja edukacji teoretycznej to podesłanie materiałów do kursanta który na własną rękę uczy się tego wszystkiego. W przypadku drugiej opcji najczęściej zdajemy jeszcze wewnętrzny egzamin teoretyczny. Kiedy skończymy naukę teorii w szkole jazdy musimy w urzędzie wystosować wniosek o PKK aby dostać numer profilu kandydata na kierowcę.

Jeśli chodzi o tak zwaną praktykę to w opłacie za kurs na prawo jazdy mamy zawarte 30 godzin jazdy samochodem jako kierowca. Uczymy się łuku na placu manewrowym, parkowania pod supermarketem czy po prostu najzwyklejszej w świecie jazdy samochodem. Jeśli kursantowi nie wystarczy 30 godzin aby nauczyć się prowadzić poprawnie auto, jest opcja wykupienia dodatkowych godzin.

Sprawdź więcej informacji na temat dokumentów i prawa jazdy: https://dokumencik.com.pl/

2. Państwowy egzamin

Po zakończeniu części teoretycznej w szkole jazdy i przejechaniu 30 godzin (albo dłużej, jeśli nie czujemy się za kółkiem pewnie) czas na państwowy egzamin. Zaczynamy od teorii – egzamin trwa 25 minut i składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań specjalistycznych właściwych dla danej kategorii prawa jazdy. Na egzaminie można zdobyć maksymalnie 74 punkty, a wymagana liczba punktów aby zdać egzamin to 68.

W przypadku egzaminu praktycznego mamy kilka zadań na placu manewrowym (na przykład pokazanie egzaminatorowi w jaki sposób włączamy światła “długie” i gdzie ona się znajdują) oraz wyjechanie na drogi publiczne. Pamiętajmy aby na każdy egzamin państwowy zabrać ze sobą dowód osobisty!

3. Odebranie prawa jazdy

Po pozytywnym zakończeniu obu egzaminów musimy udać się do urzędu z wnioskiem o wydanie nam “plastiku”. Pamiętajmy że do czasu oficjalnego otrzymania prawa jazdy nie możemy poruszać się samochodem po drogach publicznych!

Dodaj komentarz