Jak wybrać odpowiedniego prawnika?

Są szanse, że każdy z nas w pewnym momencie swojego życia będzie potrzebował prawnika. Może to być sporządzanie testamentu, rozwód, kupno nieruchomości lub coś innego. Kiedy nadejdzie ten czas, będziesz chciał mieć najlepszego prawnika, który pozwoli ci jak najlepiej wykorzystać sytuację.

Sprawdź: Pomoc dla frankowiczów prawnik Wrocław

 

 

Najbezpieczniejszą drogą do znalezienia dobrego prawnika jest otrzymanie rekomendacji od osoby, której ufasz. Tak jak pytasz znajomego, który niedawno przebudował swój dom, czy może zaproponować dobrego wykonawcę, możesz zrobić to samo, jeśli chodzi o kwestie prawne. Jeśli znasz kogoś, kto przechodzi przez te same lub podobne problemy prawne, przez które przechodzisz, poproś go o poradę. Jeśli tak nie jest, możesz przekopać się przez Internet i spędzić trochę czasu na forach i przejrzeć witryny, szukając rekomendacji prawników.

 

Specjalizacja

 

Teoretycznie (i w programach telewizyjnych) dobry prawnik może podjąć się każdego rodzaju sprawy i wygrać. Jednak większość prawników specjalizuje się w ograniczonej liczbie (zazwyczaj wzajemnie powiązanych) obszarów i buduje w nich swoją wiedzę specjalistyczną. Nie możesz oczekiwać, że prawnik ds. nieruchomości, który pomógł ci kupić dom, zajmie się również twoją sprawą rozwodową. Wybór prawnika w oparciu o jego specjalizację zapewni lepsze wskazówki, rady i wiedzę na temat Twojej sprawy.

 

Referencje

 

Ooglądałeś serial „Suits”? Jeden z bohaterów, choć fantastyczny prawnik, nie miał uprawnień do wykonywania zawodu. To telewizja, ale spotkanie z kimś takim w prawdziwym życiu to zupełnie inna historia, niestety zepsuta przez rzeczywistość.

 

Pozwolenie na załatwienie Twojej sprawy osobie niewykwalifikowanej prawnie może zagrozić całej Twojej walce. Możesz sprawdzić, czy prawnik, którego rozważasz, ma licencję, przeszukując witrynę paska stanu. Jest to również miejsce, w którym można sprawdzić, czy adwokat nie ma wobec niego wydanych orzeczeń dyscyplinarnych. Możesz również sprawdzić ubezpieczenie od błędów w sztuce.

 

Doświadczenie

 

Chociaż wiedza zdobyta w szkole prawniczej jest ogromna, nie może się równać z latami poświęconymi na praktykę prawniczą i doświadczeniem zdobytym na sali sądowej. Prawnicy praktykujący od dłuższego czasu prawnicy chętniej udzielają owocnych porad dotyczących konsekwencji i potencjalnych zagrożeń określonych czynności prawnych. Są też bardziej przyzwyczajeni do sali sądowej, zwłaszcza w skomplikowanych procedurach.

 

Pamiętaj jednak, że bardziej doświadczeni prawnicy zazwyczaj kosztują więcej. Z drugiej strony czasami okaże się, że „świeżi” prawnicy mogą być bardziej entuzjastyczni. Jeśli nie potrzebujesz szczegółowych wskazówek dotyczących skomplikowanej procedury, mogą być one korzystnym wyborem.

 

Dodaj komentarz